Young Musician Competition 2016-17

Calling all young musicians.

Music is an international language and Great Britain and Ireland is home to some of the most talented young instrumentalists and vocalists in the world. The RIBI Young Musician competition encourages this talent by providing an opportunity for the thousands of young people who enter each year, to demonstrate their musical skills.

The competition is a celebration of the talent of young musicians who have progressed through local club competitions, district competitions and regional finals to reach the national final. There they compete to take home the prestigious title of RIBI Young Musician.

Anyone who knows of any talented young musicians in their schools, youth clubs or local communities, should contact their local Rotary club for further details.
Clubs and districts which are organising competitions can visit the RIBI Youth Service Committee web pages for more information, guidance and marketing materials (which may require modification for our district 1020 competitions).

The organisers of the YMOY competition in D1020 is the Rotary Club of Currie Balerno.

Please note that the YMOY contact person within the Currie Balerno Club will be Ian Campbell whose contact details are as follows:-

E-mail –  ian@iancampbellpartnership.co.uk 
Telephone – 0131- 449 - 4785

2017 Competition

Follow the progress of this year's competition below.

Area Finals

The City & East Area organiser is Alan Young Rotary Club of Currie Balerno.
email: jaamy@blueyonder.co.uk Tel: 0131-538 1771


Result

Rebecca Pennykidd Vocal First Currie Balerno
Alasdair Bissett Vocal Second Braids
Fraser Borland Baitone Sax First Currie Balerno
Ben Keay Tuba Second Dalkeith



The Central & West Area  organiser is John Gray, Rotary Club of Coatbridge, Airdrie and Monklands
email: johnmgray@castlewynd.fsnet.co.uk  Tel: 01698-853277

Result

Kiera McGuire Vocal  First Coatbridge Airdrie & Monklands
Annette Selwyn Piano First Falkirk
Morgan Tait Flugel Horn Second Coatbridge Airdrie & Monklands
There was no second place vocalist from this area 
 


The South West Area organisers are Joyce Wylie  & Jamie Brand of the Rotary Club of Annan.
email: jbrand759@ea.dumgal.sch.uk Tel: 01461-202954 and Joyce Wylie email: joycewylie2@hotmail.co.uk

Result
 
Maeve Reekie Vocal First Dumfries
Ellen Carr Vocal Second Kirkcudbright
Callam Walton Xylophone First Annan
David McDonald Accordian Second Lockerbie
 


The Borders Area organisers are Edith Scott and Paul Tomlinson of the Rotary club of Selkirk contact:
edithscott51@yahoo.co.uk    (tel:07718786841)  or pptjet@hotmail.com  (tel: 07815137411 )

Result

Milly Coltherd Vocal First Selkirk
Rebecca MacDonald Vocal Second Biggar
Jennifer Futty Piano First Biggar
Isobel Reid Piano Second Selkirk

 

District Final


The District Final was held on Sunday 12th March 2017 at James Watt Centre, Heriot Watt University, Edinburgh.

Result

Rebecca Pennykidd Vocal First Currie Balerno
Maeve Rekkie Vocal Second Dumfries
Ben Keay Tuba First Dalkeith
Jennifer Futty Piano Second Biggar


Regional Final

The Scotland and North of England Regional Final was held on Saturday 1st April 2017 in the James Watt Centre, Heriot Watt University, Edinburgh.

Result

Karen Mcleod Vocal First Gourock
Milly Coltherd Vocal Second Selkirk
Ben Keay Tuba First Dalkeith
Chole Burbury Alto Sax. Scond Alloa

 

National Grand Final

The National Grand Final was held on Saturday 6th May 2017 at The Welsh College of Music, Cardiff..

Result

Eyra Norman Vocal First Godalming
Karen McLeod Vocal Second Gourock
Katie Marshall Vocal Third Rutland
Huw Boucher Harp First Cardiff Breakfast
Ellis Thomas Piano Second Colwyn Bay
Anna Crawford Cello Third Rochester


2017-18 Competition


We are delighted that District 1020 will host the national final  in 2018. Check back here for more information and how to take part.